Ciekawe artykuły

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Nie ufaj osobom poznanym przez Internet.
Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?
Nie podawaj swoich danych:
imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.

Posługuj się nickiem.
Nie używaj nicka, w którym podajesz datę urodzenia lub wiek np.: karolina1993 lub jacek14 ? lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!

Dbaj o bezpieczeństwo swoich przyjaciół.
Nie podawaj nikomu ich danych, nie publikuj zdjęć bez ich zgody. Nie wiesz, jaki ktoś zrobi z nich użytek, a kiedy je wysyłasz lub umieszczasz w Internecie, nie masz już nad nimi kontroli. Przecież nie chcesz, by przyjaciel wpadł w kłopoty.

Powiedz dorosłemu, któremu ufasz, gdy coś w Internecie Cię zaniepokoi:
jeśli ktoś przysłał Ci wulgarnego e-maila lub nęka Cię za pomocą komunikatora. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.
Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci.

Zawsze skonsultuj to z rodzicami. Zabierz na pierwsze spotkanie zaufanego dorosłego lub przynajmniej kolegę lub koleżankę. Spotykaj się tylko w miejscach publicznych, nigdy w mieszkaniu nieznajomego/nieznajomej. Wróć do domu przed zmrokiem.

Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności.
Wcale tak nie jest! Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, zostawiamy w Internecie wiele śladów. Gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Sam też staraj się nie naruszać czyichś praw!

Dbaj o swoje hasła jak o największą tajemnicę.
Wymyśl takie, które będzie trudne do odgadnięcia. Niech to nie będzie Twoje imię ani imię najlepszej przyjaciółki. Dlaczego trzeba dbać o hasło? Ktoś może wejść do Twojej skrzynki pocztowej i wysłać z niej e-maile w Twoim imieniu albo udawać Cię na forum internetowym ? mogą być z tego kłopoty.

Zabezpiecz komputer.
Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki podesłane przez obcą osobę ? mogą Ci zawirusować komputer!

Szanuj prawo własności w Sieci.
Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie. Choć wydaje się, że wszyscy wokół ściągają z Internetu muzykę i filmy, trzeba pamiętać, że łamią w ten sposób prawo. Zastanów się, czy warto ryzykować. Istnieją strony z bezpłatnym dostępem do muzyki.

Rozmawiaj z dorosłymi o Internecie.
Prawdopodobnie lepiej orientujesz się w temacie niż Twoi rodzice czy opiekunowie. Może mógłbyś ich czegoś nauczyć? Pokaż im, które strony Cię interesują. Wytłumacz, do czego jeszcze ? oprócz szukania informacji ? może Internet służyć.

Netykieta

Netykieta to zbiór zasad dobrego zachowania w Internecie. Została ona stworzona przez Internautów po to, żeby pomóc skutecznie i przyjemnie komunikować się z innymi. Zasady netykiety wynikają z ogólnych zasad przyzwoitości a ich przestrzeganie po prostu ułatwia życie wszystkim Internautom. Dotyczy więc ona wszystkich, którzy za pomocą Internetu komunikują się z innymi za pomocą np. internetowych forów i grup dyskusyjnych, komunikatorów czy stron internetowych.

Mało kto wie, że pisanie drukowanymi literami w internecie odbierane jest jako krzyk. Nikt zaś nie lubi osób, które ciągle krzyczą. Dlatego lepiej unikać wciskania przycisku „caps lock” w naszym komputerze.
Polskie znaki w systemie Windows domyślnie zapisywane są w innym formacie niż ten, który obowiązuje w Internecie. Dlatego warto albo zmienić to w ustawieniach systemu albo po prostu pisać bez polskich znaków (np. pisac bez polskich znakow). Różnice w sposobie zapisu mogą spowodować, iż odbiorca zamiast polskich liter zobaczy przedziwne znaczki.

Nieprzestrzeganie Netykiety może spowodować, że inni użytkownicy Internetu będą Cię ignorować, a uparte łamanie jej zasad może się wiązać z innymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie "niegrzecznego" użytkownika od określonej usługi internetowej przez administratora tej usługi (ban).

Reguł tych należy przestrzegać przede wszystkim, dlatego, że pozwalają one używać sieci możliwie najefektywniej, nie narażając na szkodę innych członków cyberspołeczności.

Dla grup i list dyskusyjnych są to:
- zakaz spamowania (m. in. wysyłania niechcianych linków do stron)
- zakaz wysyłania tzw. "łańcuszków szczęścia"
- nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
- stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych), co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
- zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania maili/postów do kilku grup naraz
- zakaz pisania nie na temat
- zakaz pisania kilka razy z rzędu

Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty, fora dyskusyjne na stronach www):
- zakaz floodowania czyli wielokrotnego wysłania tej samej wiadomości w bardzo krótkich odstępach czasu.
- nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
- zakaz nagabywania (upartego łączenia się z) osób które sobie tego nie życzą
- zasady dotyczące znaków diakrytycznych (użytkownicy wielu kanałów nie życzą sobie używania polskich liter)
- zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych