08 października 2017 16:26 | Projekty edukacyjne

Projekt Erasmus+ „Unity 2017” - „Jedność 2017”

Szkoła Podstawowa Nr1 w Tuszynie jest beneficjentem rozpoczynającym realizację projektu w ramach programu Erasmus+ Edukacja szkolna - akcja KA2, a kwota dofinansowania przyznana dla naszej szkoły wynosi 19 505,00 euro.

Pani Weronika Przybysz jest oficjalnym opiekunem projektu ze strony Narodowej  Agencji programu ERASMUS+ z siedzibą w Warszawie. Działania Narodowej Agencji są prowadzone w imieniu Komisji Europejskiej.

Partnerami strategicznymi naszej placówki są cztery szkoły: słowacka, węgierska, czeska oraz zarządzająca projektem, brytyjska Szkoła Voyager Academy z Peterborough w Wielkiej Brytanii. W zaprzyjaźnionej z nami angielskiej szkole uczy się coraz więcej dzieci z Polski, które będą nas wspomagały podczas tworzenia gry planszowej o Profesorze Karskim.

Wybieramy grupę uczniów, którzy będą reprezentowali szkołę i wspomagali pracę w projekcie. Grupa ta liczy obecnie dwudziestu uczniów i zgłębia wiedzę czytając komiksy otrzymane przez FJK z Warszawy oraz od pana Profesora Radka Palonki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr1 pojadą na Słowację oraz do Wielkiej Brytanii, aby brać czynny udział w warsztatach i tworzyć produkty promujące naszą szkołę i cały projekt – „Wreszcie uczniowie z  krajów bloku wschodniego usłyszą o Karskim”.

Mamy wielki zaszczyt napisać, że organizacjami wspierającymi oficjalnie nasze działania są: Uniwersytet Cambridge, Fundacja Jana Karskiego w Warszawie i w Nowym Jorku, lokalna stacja telewizyjna na Słowacji, galeria sztuki na Węgrzech „Art Gallery, Sinka István Cultural Centre”, Vésztő's digital photo organization –firma fotografii cyfrowej oraz lokalne czasopismo na Węgrzech, radio Szczecin oraz Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi.

Nasz projekt rozpoczął się 15 września 2017 i wszystko na to wskazuje, że będzie trwał aż do 14 sierpnia 2020 roku.

Mamy nadzieję, że będziemy pierwszą szkołą w bloku krajów postkomunistycznych, w której nie tylko wszyscy znają postać Jana Karskiego, ale również grają w grę edukacyjną stworzoną, aby szerzyć wartości uosabiane z Karskim - obrony praw człowieka i budowania relacji społecznych opartych na tolerancji i otwartości.

kordynator

Robert Kobylarczyk