Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie

Ignacy Krasicki

09 października 2017 17:44 | Projekty edukacyjne

Projekt eTwinning „Heroes Across The Borders”

Szkoła Podstawowa Nr1 w Tuszynie jest głównym twórcą projektu, w którym wiele krajów z Europy będzie prezentowało swoich bohaterów Drugiej Wojny Światowej.

My Polacy przedstawimy postać Pana profesora Jana Karskiego. Szkoła Podstawowa Nr1 im. Władysława Jagiełły w Tuszynie podjęła  taką szeroką współpracę w celu  szerzenia  wartości  uosabianych przez Jana Karskiego - odwagi, prawości, odpowiedzialności  i uszanowanie godności drugiego człowieka szczególnie wśród młodych ludzi. Chcemy zaszczepić w uczniach szacunek dla postaci Jana Karskiego.

Pan Profesor Radosław Palonka, pracujący w departamencie archeologii kontynentu amerykańskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim zaszczycił naszych uczniów nieodpłatnym przekazaniem SP1 w Tuszynie wspaniałego zestawu komiksów dla naszych uczniów pt. Jan Karski – Człowiek, który odkrył Holokaust.

Dnia 4 września 2017 otrzymaliśmy ten prezent od Pana Profesora jako znak i talizman szczęśliwego oraz pełnego wartości dobra i szacunku  różnorodności kulturowej w Europie.

Obecnie uczniowie czytają i piszą opinie o tych komiksach. Moi uczniowie byli bardzo zaskoczeni, że Włosi stworzyli taki materiał dydaktyczny – Pytali mnie dlaczego Oni nie wybrali swojego bohatera, tylko Polaka. Podczas rozmów z dziećmi dowiedziałem się, że są absolutnie zachwyceni taką formą nauki o wartościach i historii. Dziękujemy wszyscy  Marco Rizzo i Lelio Bonaccorso bo to oni są autorami komiksu o Panu Karskim. .” Jan Karski – Człowiek, który odkrył Holokaust.

Chcę aby nauczyciele z Włoch zapoznali uczniów z oryginalną włoską wersją korzystając z okazji, że aż osiem włoskich szkół tworzy z nami projekt „Heroes Across The Borders”.

Wstawiliśmy pierwsze zdjęcia zrobione podczas czytania komiksu pt.” Jan Karski – Człowiek, który odkrył Holokaust. https://twinspace.etwinning.net/42921/home

Nasze dziełania wspierają nauczyciele z Niemiec - Pani Elmira Cleary ze szkoły  Otto-Hahn-Schule oraz Pani Dagmar Richter, KGS "Ulrich von Hutten" , które wspólnie z Robertem Kobylarczykiem stworzyły test dla uczniów dotyczący Drugiej Wojny Światowej.

Należy napisać, że mamy też pełne wsparcie FJK w Nowym Jorku oraz w Warszawie, która monitoruje nasze działania.

Pragnę poinformować, że całe przedsięwzięcie jest częścią działań przygotowujących naszych uczniów do realizacji projektu Erasms+ Unity 2017 pod kierunkiem szkoły Voyager Academy z Peterborough w Wielkiej Brytanii.

koordynator projektu

Robert Kobylarczyk